Legowisko dla psa – o czym warto pamiętać

psie legowisko może być przyjemne

Pomimo tego, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, często zapominamy o tym, że jemu również należy zapewnić odpowiednie miejsce do odpoczynku i snu. Dorosły pies śpi około czternastu godzin dziennie, powinien więc w tym czasie zregenerować siły. Jego odrębny skrawek przestrzeni, jakim jest legowisko, na pewno mu w tym pomoże.

KROK 1 – WYBÓR LEGOWISKA

Decydując się na konkretne legowisko, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • jego rozmiar. Odpowiednie dopasowanie to podstawa, nie może być ani za małe, ani za duże, ponieważ pupil nie będzie czuł się w nim bezpiecznie.

Posłanie musi zapewniać wygodę bez względu na to, jaką pozycję przyjmie psiak. Choć często śpią one zwinięte w kłębek, podczas snu lubią się wyciągać, należy wziąć to pod uwagę. Na szczególne traktowanie zasługują masywne i duże psy. Potrzebują one solidnego materaca, który poradzi sobie z ich ciężarem. Legowisko dla dużego psa (dostępne w atrakcyjnej cenie) nie może tracić objętości i wgniatać się, ponieważ ucierpi na tym zdrowie czworonoga. Dlatego lepiej nie oszczędzać na legowisku dla dużego psa, inwestycja w solidny produkt zapewni mu prawidłowy relaks

  • materiał, z którego go wykonano. Musi być miły w dotyku, miękki i łatwy do czyszczenia.

KROK 2 – LOKALIZACJA LEGOWISKA

Wybór odpowiedniego miejsca na legowisko dla psa to bardzo istotna sprawa. Jeżeli podejmiemy złą decyzję, pies niechętnie będzie z niego korzystał. Podstawowa zasada brzmi: nikt nie powinien przeszkadzać psu i vice versa. Dlatego legowisko powinno być umieszczone z dala od ciągów komunikacyjnych, w spokojnym kącie. Ważne też, aby pies nie był narażony na nadmierny hałas, stałe światło i ekstremalne temperatury (nie należy, więc umieszczać legowiska przy kaloryferze).

KROK 3 – CZYSZCZENIE LEGOWISKA

Konieczne jest regularne odkurzanie legowiska – przynajmniej raz na miesiąc. Gdy zdecydujemy się na pranie, należy poczekać, aż posłanie dokładnie wyschnie, w przeciwnym razie pies może nabawić się choroby stawów.