Ochrona psa przed kleszczami

największe skupisko kleszczy w lesie

Wraz z rozpoczęciem się sezonu wiosennego, powraca wciąż aktualny temat kleszczy. Co roku wiele naszych psów pada ofiarą tego małego pajęczaka. Czy jest jakiś sposób, żeby pozostać bezpiecznym w tym roku?

Niepozorny zabójca

Kleszcz swoimi rozmiarami nie wzbudza żadnych podejrzeń. Jest tak malutki, że czasami ciężko jest go dojrzeć gołym okiem. Dopiero, gdy odnajdzie swojego żywiciela i zaczyna żyć jego kosztem, jego rozmiary stają się znacznie większe.
Główne niebezpieczeństwo kleszcza tkwi w przenoszonych przez niego bakteriach wywołujących takie choroby jak borelioza i babeszjoza. Są to niezwykle trudne do leczenia choroby, które zbyt późno wykryte mogą powodować nawet śmierć naszego zwierzaka.

Jeśli tylko zauważymy u naszego psa drastyczny spadek apetytu, niechęć do zabawy i aktywności oraz ogólnie pojętą apatię i zmęczenie, które zbyt długą będą się przedłużały, koniecznie trzeba udać się do weterynarza.
Na szczęście nie pozostajemy bezbronni w starciu z kleszczami. Na rynku jest wiele środków takich jak obroże przeciw kleszczowe, czy też spraye. Właściwie ich stosowanie zapewni ochronę naszym zwierzakom.

Środki przeciw kleszczom

Do najpopularniejszych sposobów obrony naszych psów przeciw czającym się w trawie kleszczą należą:

  • tzw wcierki, czyli środki kleszczobójcze aplikowane na skórę zwierzęcia, a dokładniej na jego grzbiet. Wtarta w skórę substancja zapewni mu długotrwałą ochronę,
  • obroża przeciw kleszczom – jest to specjalna obroża, która nasączona jest substancją zabijającą kleszcze. Noszący je pies jest chroniony nawet przez cały okres aktywności kleszczy,
  • spraye – jest to środek aplikowany w formie sprayu. Jego skuteczność jest najmniejsza spośród wymienionych, dlatego zalecane jest stosowanie go jedynie w przypadku bardzo małego zagrożenia ze strony kleszczy.